Jak się ubrać do teatru?

Teatr to naprawdę wyjątkowe miejsce. Wyjście do teatru jest niemal jak wizyta w świątyni sztuki. Bo tak można nazwać teatr. Nic więc dziwnego, że do teatru trzeba się odpowiednio ubrać. Obowiązuje tutaj strój formalny, elegancki. Co na siebie włożyć wybierając się do teatru?

Najważniejsze zasady ubioru do teatru

Wiele lat temu nie wpuszczono by do teatru pań nie mających na sobie sukni wieczorowej. Dziś te standardy się znacznie zmieniły, ale trzeba nadal wyglądać elegancko. Oficjalnie strój do teatru powinien być zgodny z formalnym dress code. Współcześnie suknia wieczorowa to wręcz przesada. Kobiety zakładają najczęściej eleganckie koktajlowe sukienki oraz żakiet, a panowie koszulę, marynarkę i spodnie męskie wizytowe.

spodnie męskie wizytowe mybaze.comspodnie męskie wizytowe do teatru mybaze.com

Do teatru można założyć np. eleganckie spodnie w kant i bluzkę zakrywającą dekolt. Wybierając się do teatru należy unikać nadmiernego odsłaniania ciała. Ubiór zależy także od okazji. Jeśli idzie się do teatru samemu, z własnej inicjatywy, wystarczy strój tak jak wyżej. Natomiast w przypadku oficjalnego zaproszenia na premierę, dress code może być w nim podany. Jeśli widzimy słowa „black tie” oznacza to suknię wieczorową. Ubiór oczywiście zależy także od rodzaju teatru oraz oczywiście pory roku i panującej pogody.

Ubiór do teatru muzycznego

W przypadku teatru muzycznego bądź opery rygor nadal jest dość drastyczny i często obowiązuje ścisły dress code. Wieczorowe suknie zakładane są tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale sukienka koktajlowa jak najbardziej jest wskazana. Należy też zakryć ramiona i dekolt. Najlepiej dopasować do sukienki elegancki żakiet, bolerko lub etolę. Szczególnie warte uwago się te:

https://eozone.pl/marynarki-zakiety

Teatr muzyczny to taka bardziej folklorystyczna forma teatru i pozwala na odrobinę luzu w ubiorze. Można pozwolić sobie na wyrazistsze dodatki typu bardziej ekstrawagancka biżuteria, ale należy pamiętać, że to spektakl ma zwracać uwagę wszystkich, a nie my.

Ubiór do teatru zimą i latem

Jesienią, zimą, a także wczesną wiosną obowiązkowa jest szatnia w każdym teatrze. Trzeba jednak pamiętać, aby wierzchnie okrycie wpisywało się w teatralny dress code. Zimą zamiast grubej, puchowej kurtki najlepiej założyć elegancki płaszcz do kolana zapinany na jeden guzik, albo eleganckie futerko. Do tego warto dobrać skórzane rękawiczki oraz nakrycie głowy w postaci kapelusza lub francuskiego beretu. Zarówno płaszcz i nakrycie głowy powinniśmy pozostawić w szatni. Jest to element stroju wierzchniego i powinien nim pozostać. Latem zaś nie potrzebujemy wierzchniego okrycia, ale elegancki żakiecik, bolerko lub trencz jest jak najbardziej wskazany, zwłaszcza jeśli decydujemy się na założenie sukienki bez rękawów. W lecie lepiej unikać zwiewnych sukienek maxi, a postawić na szlachetne tkaniny i sukienki koktajlowe. Desenie powinny być stonowane. Pamiętajmy także, że jeansy nigdy nie będą odpowiednim wyborem na wyjście do teatru. Lepszym wyborem będą np. cygaretki. Do sukienek warto założyć rajstopy, zwłaszcza jesienią i zimą. Latem wystarczą delikatne, jasne rajstopy bez żadnych wzorów, a zimą mogą być grubsze, tak by było nam ciepło i mogą być nawet szare lub czarne, pod warunkiem, że będą dopasowane do ciemnej wieczorowej kreacji.

Buty i dodatki do stroju do teatru

Panie mogą założyć szpilki, ale najlepiej w formie klasycznych czółenek z zasłoniętymi palcami i piętami. Można też założyć płaskie oksfordy czy lordsy, pod warunkiem, że będą dopasowane do stroju. Do sukienki koktajlowej idealnie spasują baleriny, a do garnituru oksfordy. Zimą nie trzeba przebierać obuwia w teatrze. Jednak zamiast klasycznych kozaków warto postawić na krótsze i elegantsze botki. Do stroju dobieramy małą, kopertową torebkę i zdobną biżuterię, ale z umiarem.