Piotr Nalepa z zespołem
 
 

Warto było czekać

W rozmowie z dziennikarzami "Magazynu Muzycznego" w maju 1986 roku Grzegorz Ciechowski, wspominając swoje rodzime muzyczne fascynacje, mówił: "Najbardziej interesowały mnie płyty Tadeusza Nalepy. Ważna była dla mnie zawartość emocjonalna jego repertuaru. Oczywście mogę tak powiedzieć z perspektywy czasu. Wtedy byłem chłopakiem, który przytulał pierwsze dziewczyny na prywatkach, słuchając Co się stało kwiatom...".

Wspomniany utwór (zapowiedziany jako jeden z najpiękniejszych polskich tekstów o rozstaniu), a także kilkanaście innych usłyszeliśmy w trakcie niedzielnego koncertu Piotra Nalepy z zespołem w Teatrze Sztuk. Zabrzmiały największe przeboje ("Na drugim brzegu tęczy", "Poszłabym za tobą", "Pomaluj moje sny", "Rzeka dzieciństwa", "Do kogo idziesz", "Oni zaraz przyjdą tu", "Kiedy byłem małym chłopcem"), ale również m.in. "pierwsza punkowa piosenka w Polsce" ("Takie moje miasto") oraz "Nauczyłem się niewiary" - utwór z połowy lat osiemdziesiątych.

Żaneta Lubera po raz kolejny potwierdziła, że estrada jest jej środowiskiem naturalnym. Śpiewająca piosenki Miry Kubasińskiej wokalistka robi ze słowami i dźwiękami to, na co ma ochotę, a posiada głos, którym można ciąć szkło. Rewelacyjnie wypada w takich utworach, jak "Do kogo idziesz", "Na drugim brzegu tęczy" czy "Poszłabym za tobą", ale potrafi również stworzyć cudowny klimat w diametralnie odmiennych piosenkach (wykonany na bis "Czarno-czarny film"). Robert Lubera wspaniale zapowiadał kolejne utwory, kapitalnie grał na gitarze, a śpiewał tak, że gdy widz zamknął oczy, miał wrażenie, że słucha Tadeusza Nalepy. I wreszcie - Piotr Nalepa, który w ogromnym skupieniu grał na gitarze, a na jego twarzy można było zobaczyć, jak wielkie emocje budzi w nim ta muzyka. W czasie tego występu mogli zaprezentować się również towarzyszący im Daniel Kapustka (niesamowite solo na bębnach) i Wojciech Famielec (udowodnił, że grę na niełatwym instrumencie, jakim jest gitara basowa, opanował do perfekcji).

Długo ich u nas nie było – poprzedni koncert w Sali Teatralnej budynku na ulicy Mickiewicza zagrali 16 lutego 2008 roku, w ramach XXVI Dni Muzyki "Jeunesses Musicales". 13 marca 2016 na widowni zasiedli widzowie, którzy doskonale pamiętali tamten występ. Wśród publiczności nie było przypadkowych osób. Pojawili się tacy, którzy znają na pamięć słowa każdej z piosenek, a utwory rozpoznają już po kilku pierwszych dźwiękach. A na estradzie – serdeczność, profesjonalizm i szacunek wobec widza.
Naprawdę warto było czekać osiem lat.

Tomasz KlauzaCopyright © 2012 Teatr Sztuk w Jaworznie | site created by Ramon & modified by Tomek